Oplev det spændende og varierede område omkring Limfjorden på denne tur, hvor vi kører nordpå via Mors og retur via Thy. Vi har en kyndige lokalguide med på hele turen og får alle fortællingerne om Limfjordslandets særlige karakter, både med hensyn til kultur, natur og
Foto: VisitMors.dk / Frans Kappel Øvre
Oplev Mors og Thy med lokalguide og få spændende historier fra området
Program torsdag den 6. maj 2021
Kl. 07.15: Herning, Markedspladsen
Kl. 07.45: Aulum Station
Kl. 08.10: Holstebro Banegård
Kl. 08.35: Struer Energi Park
Kl. 08.50: Tegltorvet, Struer
Kl. 09.15: Hvidbjerg Station
Kl. 09.30: Guiden står på i Sdr. Ydby og vi kører ud på Boddum forbi Nordvestjysk Energicenter, Oldtidshøjene, Boddum Bæk og Kløvenhøj med stop ved Doverodde Købmandsgård, som nu er udvidet med en afdeling af Statens Museum for Kunst. Buskaffe og smurte rundstykker nydes her.
Vi tager Næssundfærgen til Mors, hvor vi kører op langs Limfjorden bl.a. forbi naturreservatet Måge Odde. Vi fortsætter via Øster Jølby med Det Ottekantede Forsamlingshus og herefter mod Bjergby og kommer op på det store højdedrag, randmorænen på Nordmors ud mod Thisted Bredning, som strækker sig fra Vildsund til Feggesund.
Kl. 12.00: Frokost på Gullerup Kro med udsigt til Hanklit.
Herefter fortsætter turen ad molerbakkerne til Flade (som bestemt ikke er fladt!) til Salgerhøj, øens højeste punkt på 89 meter. Vi kører videre langs østsiden af Thisted Bredning over Sejerslev til Ejerslev Havn, tidligere molergrav udskibningshavn og teglværk, men nu marina og udstilling, og når Feggesund Færgen med Løgstør Bredning til højre.
På Hannæs kører vi forbi Amtoft med omtale af Hans Kirks "Fiskerne" og fortsætter langs Arup Vejle og kirke, som blev ødelagt af jordskælv i 1843. Langs Tømmerby Fjord og Vejlerne forbi Kirsten Kjærs Museum og Thylejren til det Nationale Testcenter for Havvindmøller i Østerild. Pause med besigtigelse og eftermiddagskaffe.
Hjemad ad A 11, forbi Thisted og evt. via Vildsund og Skyum til Ydby eller ved tidsmangel, ad A11 syd fra Thisted til Ydby. Vi har også en sandwich og en øl/vand med i bussen som en let aftensmad sidst på turen.
Ca. kl. 18.15: Hvidbjerg Station
Ca. kl. 18.40: Tegltorvet, Struer
Ca. kl. 18.55: Struer Energi Park
Ca. kl. 19.20: Holstebro Banegård
Ca. kl. 19.45: Aulum Station
Ca. kl. 20.15: Herning, Markedspladsen
Pris:
Pris pr. person: Kr. 620,-
Afbestillingsforsikring: Kr. 85,-
Inklusiv i rejsens pris:
• Buskørsel
• Buskaffe og et smurt rundstykke
• Frokost på Gullerup Kro (ekskl. drikkevarer)
• Buskaffe og eftermiddagskage
• Sandwich inkl. en øl/vand
• Lokalguide på hele køreturen (efter endt opsamling)
Ret til ændringer forbeholdes.